Co to jest audyt energetyczny? Kto go wykonuje i w jakim celu?

Audyt energetyczny jest niezbędny do oceny energii zużywanej w budynku, co z kolei pozwala na zmniejszenia wydatków. Wszystko to w celu przeprowadzenia modernizacji danego budynku i zmniejszenia zużycia energii. Ponadto właściciel może liczyć na uzyskanie dofinansowania w postaci premii termomodernizacyjnej. Czym tak naprawdę jest audyt energetyczny, kiedy i po co się go wykonuje?

Tajemniczo brzmiący audyt energetyczny – cóż to takiego?

Mianem audytu energetycznego określa się procedurę, której celem jest ustalenie zużycia energii budynku, działalności przemysłowej czy też usługi prywatnej/publicznej. Dzięki temu uzyskuje się konkretne rozwiązania i fachowe doradztwo, pozwalające na zoptymalizowanie ponoszonych dotychczas kosztów na ogrzewanie. Co więcej, tego typu działania mogą być dofinansowane z budżetu państwa, dlatego też zaleca się sporządzić kosztorys i udać się z nim do banku. Należy wiedzieć, że audyt energetyczny jest obowiązkowy w przypadku każdej firmy, w której zatrudnionych jest więcej niż 250 pracowników, a jej roczne obroty przekraczają 50 milionów euro. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku firm, które chcą obniżyć koszty ogrzewania budynku, klimatyzacji i wentylacji oraz koszty związane z uzyskaniem ciepłej wody. Audyt energetyczny Śląsk przeprowadzany jest przez audytora energetycznego, czyli przez osobę, która ukończyła stosowne studia podyplomowe czy kursy lub studia energetyki, inżynierii środowiska bądź budownictwa.

A jak ubiegać się o premię termomodernizacyjną?

Premia termomodernizacyjna przysługuje każdemu inwestorowi, ale konieczne jest spełnienie pewnego warunku. Chodzi tutaj o osiągnięcie mniejszego rocznego zapotrzebowania na energię w wyniku przeprowadzenia termomodernizacji. Wówczas można liczyć na otrzymanie dofinansowania z budżetu państwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wysokość premii nie może przekroczyć 16% całkowitych kosztów przedsięwzięcia ani też dwuletnich oszczędności, które zostały ustalone na podstawie audytu energetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *